Kullanım Alanları | İzolasyon Malzemesi Olarak Vermikülit

İzolasyon Malzemesi Olarak Vermikülit

Organik Madencilik, üretimlerinizde vermikülit ile daima yanınızda!

İzolasyon ve Sanayi alanlarında Türkiye'nin yeni gözdesi Vermikülit, hangi işlemlerde kullanılır?

Vermikülitin çeşitli üretim alanlarında ham madde veya geliştirici etken madde olarak kullanımına bir diğer örnek ise yüksek sıcaklık ve endüstriyel alanda izolasyon malzemesi olarak kullanımı da örnek gösterilebilir.

Vermikülit fiyat satış sivas

Panolar, paneller ve önkarışımlı kaplamalar

Özel kaplamalar

Refrakter ve yüksek sıcak izolasyonu

Çelik ve metal kaplama üretimi

Silika ile dökülmüş kalıp ve bloklar

Vermikülit fiyat satış sivas

Panolar, paneller ve önkarışımlı kaplamalar

Vermikülit tabanlı ürünler fabrika üretimi panolar ve panellerden, mekanik spreyleme ve el sıvasına uygulanabilir önkarışımlı kaplamalar kadar değişir. Bu tür kaplamalar petrokimyasal endüstride ve tünel yapısında kullanılabilir.

Özel kaplamalar

İstenilen tane boyut aralığına göre genleştirilme işleminden önce yada sonra öğütülmüş vermikülitten üretilir. Öğütülmüş malzeme ses önleyici kaplamalar, yoğunlaştırılmış kontrol boyaları, denizcilikte yüksek performans gerektiren örtü malzeme ve salmastra yapımında, organik köpüklerin ateşe dayanıklılığını artırmak amacıyla ve diğer polimer tabanlı sistemler için kullanılır. Ayrıca genleştirilmiş vermikülit son ürünlerin renklendirilmesinde kullanılır.

Vermikülit fiyat satış sivas
Vermikülit fiyat satış sivas

Refrakter ve yüksek sıcak izolasyonu

Vermikülit refrakter ve yüksek sıcaklık izolasyonu için genelde alüminyumlu çimento, ateş killeri ve silikatları ile birlikte üretilerek, uygulamanın tipi ve çeşidine göre 1100 ºC’den fazla sıcaklıklara dayanabilecek, geniş ürün yelpazesinde ürünler üretilmektedir. Vermikülit kullanılan refrakter ürünler :

Çelik ve metal kaplama üretimi

Vermikülitin mükemmel ısı izolasyonu ve düşük yoğunluğu sebebiyle çelik ve metal kaplama üretiminde, ingot ve kepçelerdeki ergimiş çelik üzerine sıcaklık kayıplarını en aza indirmek amacıyla ve dolgu malzemesi olarak kullanılır.

Vermikülit fiyat satış sivas
Vermikülit fiyat satış sivas

Silika ile dökülmüş kalıp ve bloklar

Preslenmiş vermikülit blokları yüksek sıcaklıkdaki ocak ve fırınlarda, yakma tesislerinde, kaynatma, ağaç yakma sobalarında ve gece depo ısıtıcılarında kullanılır. Günümüzde lif izolasyonun da geniş olarak kabul edilmektedir. Ürünler basit bloklardan, oldukça detaylı kalıplarda dizayn edilen elektrik elementleri, vidalar v.b. alanlarda da kullanılır.

 

Tarımın Vazgeçilmezi!
Türk Çiftçinin Yeni Gözdesi

Vermikülit Nedir?

Vermikülit terimi ısıl işleme tabii tutulduğunda genleşebilen, genleştiğinde de kurt şekline gelebilen bir mineral gurubunu karakterize etmek için kullanılır. Bu genleştirme prosesi exfoliasyon olarak isimlendirilir. Vermikülit ismi, Latin kökenli bir sözcük olan, üreyen kurtlar anlamına gelen “vermiculare” sözcüğünden türetilmiştir. Genleştirilmiş vermikülit, çok düşük yoğunluğa sahip olması ve izolasyon özelliği olması sebebiyle toprak düzenleyicisi, hafif yapı ve ısı izolasyon malzemesi olarak önemli bir kullanım alanına sahiptir. Genleştirilmiş vermikülit, tepkimeye girebilecek aktif, geniş kimyasal yüzeyi olması sebebiyle de bazı kimyasal proseslerde absorban olarak kullanılmaktadır. Vermikülit toz boyutunda ince taneye öğütüldüğünde ise, boya, plastik ve diğer malzemelerde katkı maddesi olarak değerlendirilir

5 Farklı Boyutta ve Farklı Niteliklerde Vermikülit Üretmeye Hız Kesmeden Devam Ediyoruz!