Vermikülit Cevheri Dünyaya İhraç Ediliyor | Organik Madencilik A.Ş.

Vermikülit Cevheri Dünyaya İhraç Ediliyor

MADENCİLİK TÜRKİYE
Vermikülitte iş ortağınız!

MADENCİLİK TÜRKİYE: Sivas’ta Üretilen Vermikülit Cevheri Dünyaya İhraç Ediliyor

Tarımdan sanayiye kadar birçok alanda kullanılan, ısıtıldığında on kat büyüme özelliğine sahip esrarengiz vermikülit cevheri, Türkiye’de ilk kez Sivas’ta çıkartılıp işlenerek dünyaya pazarlanıyor.

Isıtıldığında 10 kat büyüme özelliği ile dikkat çeken cevher, tarımdan sanayiye kadar birçok alanda kullanılıyor. Organik Madencilik tarafından işletilen maden Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Karakoç ve Kapaklı köyünde faaliyet gösteriliyor. Organik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gazanfer Yıldırım tarafından kurulan işletmede ısıl işlemden geçirilerek kullanılabilir hale getirilen cevher Kanada’dan Avustralya’ya kadar dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

İHA’da yer alan habere göre vermikülit cevheri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Bu mineralin en büyük özelliği ısıl işleme tabi tutulduğu zaman genleşen ve hafifleyen bir özelliği var. Bu şekli ile hafif ama bitkiye gerekli mineralleri sağlayan bir kullanım alanı var. Bu nedenle hem yurt dışında hem de ülkemizde bu malzeme kullanılıyor. Organik olmasına rağmen ülkemizde kullanım oranı diğer kimyasal gübrelere oranla maalesef çok daha düşük. Kimyasal gübrenin dünyada artık büyük bir sorun olduğunu görüyoruz. Birçok hastalığa neden olarak gösteriliyor” dedi.