Vermikülitin Tarihi | Vermikülit | Organik Madencilik A.Ş.

Vermikülitin Tarihi

Vermikülit fiyat satış sivas
Vermikülit fiyat satış sivas
Vermikülit fiyat satış sivas

Vermikülitin Tarihi

Vermikülit ve ona ait tipik özelliklerin bilinmesi 1824 yılının ilk yıllarında Thomas H. Webb‘ in Worcester, Massachusetts’ de yaptığı deneylere kadar uzanır.

Vermikülitin tarihi Vermikülitin tarihi Vermikülitin tarihi Vermikülitin tarihi Vermikülitin tarihi Vermikülitin tarihi

Vermikülit ve ona ait tipik özelliklerin bilinmesi 1824 yılının ilk yıllarında Thomas H. Webb‘ in Worcester, Massachusetts’ de yaptığı deneylere kadar uzanır. Bu ilgi çekici Vermikülit ismi Webb tarafından, mineralin genleştirildikten sonra kurtçuklardan oluşan bir yığın gibi gözüktüğü için vermiştir. Vermikülit 1900′ lü yılların başına endüstride kullanılabileceği düşünülene kadar sadece bilimsel bir meraktan ibaretti, ticari anlamda ilk madencilik faaliyet 1915 yılında Colorado’ da yapıldı. Malzeme tungsten külü olarak satıldı, fakat yeterli miktarda alıcı bulamadı, üretici firma iflas etti. İlk başarılı vermikülit madenciliği Zonolite şirketi tarafından Libby, Montana’ da 1923 yılında yapıldı ve maden 1990 yılına kadar çalıştırılmaya devam etti.

Dünya’ daki en büyük vermikülit madeni Güney Afrika Cumhuriyetinde bulunmaktadır. Amerika, Çin, Rusya, Brezilya, Japonya, Zimbabwe ve Avusturalya’ da önemli miktarlarda vermikülit madeni üretmektedirler. 1999 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışan üç tane aktif vermikülit madeni vardır, bunlardan iki tanesi Güney Carolina, diğer ise Virginia’ da bulunmaktadır. Bu madenlerden, konsantre vermikülit ülke içerisinde bulunan genleştirme tesislerine gönderilmektedir. Amerika iç piyasayasından tedarik edilen konsantre vermikülite ek olarak, bazı tesisler diğer yabancı kaynaklardan da vermikülit ithal etmektedir. Özellikle güney Afrika’ dan toplam 77.000 ton ithal edilmiştir.

5 Farklı Boyutta ve Farklı Niteliklerde Vermikülit Üretmeye Hız Kesmeden Devam Ediyoruz!

15

15 Ülkeye İhracat Yapıyoruz!

Vermiküllit Üretiminin Türkiye’deki Temsilcisi Olmakla Kalmadık ve Ülkemizi Dünya Genelinde 15 Ülkeye İhracat Yaparak da Temsil Etmeye Devam Ediyoruz!

Bahçecilik ve Tarım

Vermikülit yapısı gereğiyle uygun bir bitki yetiştirme ortamı oluşturmaktadır. Vermikülit taneciklerinin gübre içerisinde bulunması, havalandırmaya yardımcı olur, retansiyon neminin gelişmesine ve eklenen gübreler serbest kalırken vermikülit potasyum, magnezyum ve diğer küçük elementlerle katkıda bulunur.

Hayvan Yemi

Vermikülit, geniş olarak friksiyonel balata endüstrisinde (burada fren ve debriyaj balataları) ve bu alanda asbeste alternatif , güvenilir, sektörde önemli bir rol oynayan malzemedir.

Paketleme Malzemesi

Genleştirilmiş vermikülit kullanışlı bir paketleme elemanıdır. Sadece hafif olması gereken değil, temiz olması ve düzensiz şekildeki nesnelerin etrafını seçmek doldurması gerekir tercih etmektedir. Aynı anda şoklara ve uygunsuz taşımaya karşı iyi bir ortam oluşturur.

Yapı Endüstrisi

Vermikülit yapı ve inşaat alanında da oldukça yaygın bir kullanım hacmine sahiptir.

Otomotiv Endüstrisi

Vermikülit, geniş olarak friksiyonel balata endüstrisinde (burada fren ve debriyaj balataları) ve bu alanda asbeste alternatif , güvenilir, sektörde önemli bir rol oynayan malzemedir.

Yüksek Sıcaklık ve Endüstriyel Alanda İzolasyon

Vermikülitin çeşitli üretim alanlarında ham madde veya geliştirici etken madde olarak kullanımına bir diğer örnek ise yüksek sıcaklık ve endüstriyel alanda izolasyon malzemesi olarak kullanımı da örnek gösterilebilir.

Tarımın Vazgeçilmezi!
Türk Çiftçinin Yeni Gözdesi

Vermikülit Nedir?

Vermikülit terimi ısıl işleme tabii tutulduğunda genleşebilen, genleştiğinde de kurt şekline gelebilen bir mineral gurubunu karakterize etmek için kullanılır. Bu genleştirme prosesi exfoliasyon olarak isimlendirilir. Vermikülit ismi, Latin kökenli bir sözcük olan, üreyen kurtlar anlamına gelen “vermiculare” sözcüğünden türetilmiştir. Genleştirilmiş vermikülit, çok düşük yoğunluğa sahip olması ve izolasyon özelliği olması sebebiyle toprak düzenleyicisi, hafif yapı ve ısı izolasyon malzemesi olarak önemli bir kullanım alanına sahiptir. Genleştirilmiş vermikülit, tepkimeye girebilecek aktif, geniş kimyasal yüzeyi olması sebebiyle de bazı kimyasal proseslerde absorban olarak kullanılmaktadır. Vermikülit toz boyutunda ince taneye öğütüldüğünde ise, boya, plastik ve diğer malzemelerde katkı maddesi olarak değerlendirilir

Hindman, James R. “Vermiculite as an Industrial Mineral” (1997).