Kullanım Alanları | Vermikülit Yapı Endüstrisi | Organik Madencilik A.Ş.

Vermikülit Yapı Endüstrisi

Organik Madencilik, üretimlerinizde vermikülit ile daima yanınızda!

Türkiye'nin yeni gözdesi Vermikülit yapı endüstrisi ve inşaat alanlarında hangi işlemlerde kullanılmaktadır?

Vermikülit yapı endüstrisi ve inşaat endüstrisi açısından da oldukça yaygın bir kullanım hacmine sahiptir.

Bitüm Kaplamalı İzolasyon Malzemesi​

Hafif Yapı Malzemesi​

Vermikülit Sıva​

İzolasyon Dolgu Malzemesi​

Vermikülit fiyat satış sivas

Bitüm Kaplamalı İzolasyon Malzemesi​

Vermikülit bitümlü bir bağlayıcıyla karıştırılarak, kuru hafif çatı ve taban izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu tür kaplama malzemesi, kullanıcılara düşük termal iletkenliği, düşük nem içeriği ve kolay montaj yapılması gibi avantajlar sağlamaktadır.

Hafif Yapı Malzemesi​

Vermikülit yapı malzemesi oldukça hafif, izolasyon özelliğine sahip aynı zamanda doğası gereği yangına karşı dirençli bir malzemedir. Vermikülit yapı malzemesi çatı ve taban kaplamalarında, sıcak su tankları etrafında ve yangına karşı destek malzemesi olarak kullanılabilir.

Vermikülit fiyat satış sivas
Vermikülit fiyat satış sivas

Vermikülit Sıva​

Vermikülit Sıva, jips veya portland çimentoyla karıştırılarak yapılabilir. Vermikülit sıvaların avantajları: gelişmiş kaplama, hafifliği, çalışma kolaylığı, mükemmel yangın direnci, düşük ısı iletkenliği, gelişmiş zemin yapışma özelliği, çökme ve kırılmaya karşı gösterdiği yüksek direnç. Vermikülit Sıva, ister jips isterse de çimento katkılı olsun; elle ya da spreyleme metoduyla uygulanabilir. Aşınmaya karşı dirençli olan bir agregat olan vermikülit spreyle metoduna oldukça uygun ve alıcı bir dekoratif gösteriş sunmaktadır.

İzolasyon Dolgu Malzemesi​

Çatı arası ya da evlerdeki diğer boş alanların izolasyonunda, kolay akış özelliğine sahip patlatılmış vermikülit basitçe uygulanabilmektedir. Vermikülitin termal özelliği sayesinde, kullanılan ortamda soğuk kış mevsiminde önemli derecede ısı kaybını engellemekte, sıcak mevsimlerde ise içerinin soğuk havasını muhafaza etmektedir. Aynı zamanda ses ve gürültüyü absorb etme fonksiyonu da vardır.

Vermikülit fiyat satış sivas
Tarımın Vazgeçilmezi!
Türk Çiftçinin Yeni Gözdesi

Vermikülit Nedir?

Vermikülit terimi ısıl işleme tabii tutulduğunda genleşebilen, genleştiğinde de kurt şekline gelebilen bir mineral gurubunu karakterize etmek için kullanılır. Bu genleştirme prosesi exfoliasyon olarak isimlendirilir. Vermikülit ismi, Latin kökenli bir sözcük olan, üreyen kurtlar anlamına gelen “vermiculare” sözcüğünden türetilmiştir. Genleştirilmiş vermikülit, çok düşük yoğunluğa sahip olması ve izolasyon özelliği olması sebebiyle toprak düzenleyicisi, hafif yapı ve ısı izolasyon malzemesi olarak önemli bir kullanım alanına sahiptir. Genleştirilmiş vermikülit, tepkimeye girebilecek aktif, geniş kimyasal yüzeyi olması sebebiyle de bazı kimyasal proseslerde absorban olarak kullanılmaktadır. Vermikülit toz boyutunda ince taneye öğütüldüğünde ise, boya, plastik ve diğer malzemelerde katkı maddesi olarak değerlendirilir. 

Bahçecilik ve Tarım

Vermikülit yapısı gereğiyle uygun bir bitki yetiştirme ortamı oluşturmaktadır. Vermikülit taneciklerinin gübre içerisinde bulunması, havalandırmaya yardımcı olur, retansiyon neminin gelişmesine ve eklenen gübreler serbest kalırken vermikülit potasyum, magnezyum ve diğer küçük elementlerle katkıda bulunur.

Hayvan Yemi

Vermikülit, geniş olarak friksiyonel balata endüstrisinde (burada fren ve debriyaj balataları) ve bu alanda asbeste alternatif , güvenilir, sektörde önemli bir rol oynayan malzemedir.

Paketleme Malzemesi

Genleştirilmiş vermikülit kullanışlı bir paketleme elemanıdır. Sadece hafif olması gereken değil, temiz olması ve düzensiz şekildeki nesnelerin etrafını seçmek doldurması gerekir tercih etmektedir. Aynı anda şoklara ve uygunsuz taşımaya karşı iyi bir ortam oluşturur.

Yapı Endüstrisi

Vermikülit yapı ve inşaat alanında da oldukça yaygın bir kullanım hacmine sahiptir.

Otomotiv Endüstrisi

Vermikülit, geniş olarak friksiyonel balata endüstrisinde (burada fren ve debriyaj balataları) ve bu alanda asbeste alternatif , güvenilir, sektörde önemli bir rol oynayan malzemedir.

Yüksek Sıcaklık ve Endüstriyel Alanda İzolasyon

Vermikülitin çeşitli üretim alanlarında ham madde veya geliştirici etken madde olarak kullanımına bir diğer örnek ise yüksek sıcaklık ve endüstriyel alanda izolasyon malzemesi olarak kullanımı da örnek gösterilebilir.

5 Farklı Boyutta ve Farklı Niteliklerde Vermikülit Üretmeye Hız Kesmeden Devam Ediyoruz!